Przepisy Kodeksu Pracy od zawsze miały charakter propracowniczy — to zadaniem ustawodawcy jest zachowanie sprawiedliwego balansu pomiędzy prawami i obowiązkami obu stron stosunku pracy. W związku z tym w niniejszej ustawie można znaleźć wiele regulacji, które zapewniają różnorodne świadczenia na rzecz pracowników. Prorodzinna polityka naszego kraju nie ogranicza się jedynie do programów takich jak 800+, ale także wyraża się w takich przepisach jak te dotyczące urlopu macierzyńskiego czy też dni wolnych na opiekę nad dzieckiem, które są głównym tematem dzisiejszego artykułu.
Zasady udzielania dni wolnych na opiekę nad dzieckiem
Art. 188 Kodeksu Pracy szczegółowo reguluje kwestię dni wolnych na opiekę nad dzieckiem. Zgodnie z przepisami, pracownik wychowujący przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat ma prawo do zwolnienia od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni w ciągu roku kalendarzowego, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Prawo do dni wolnych na opiekę nad dzieckiem
Kodeks Pracy w artykule 188 jasno określa, że pracownik wychowujący przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat ma prawo do zwolnienia od pracy w wymiarze 16 godzin lub 2 dni w ciągu roku kalendarzowego. Co istotne, za ten czas pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Jest to bardzo ważne udogodnienie, które pozwala rodzicom na załatwienie nagłych spraw związanych z dzieckiem bez obawy o utratę dochodów.
Decyzja pracownika
Pracownik samodzielnie decyduje o sposobie wykorzystania tego zwolnienia – czy chce skorzystać z dwóch pełnych dni, czy woli podzielić je na godziny. Decyzja ta jest podejmowana w pierwszym wniosku składanym w danym roku kalendarzowym. Warto zaznaczyć, że wybór ten jest wiążący na cały rok, więc warto dobrze przemyśleć, która opcja będzie bardziej praktyczna.
Pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy
W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, liczba godzin zwolnienia jest ustalana proporcjonalnie do ich wymiaru czasu pracy. Niepełne godziny są zaokrąglane w górę do pełnej godziny, co jest korzystne dla pracownika. Przepisy te mają na celu zapewnienie równych praw wszystkim pracownikom, niezależnie od ich wymiaru czasu pracy.
Zakaz kumulacji uprawnień
Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, prawo do dni wolnych na opiekę nad dzieckiem przysługuje tylko jednemu z nich. Artykuł 189¹ Kodeksu Pracy wyraźnie stanowi, że z uprawnień tych może korzystać tylko jedno z rodziców. Ma to na celu zapobieganie nadmiernemu wykorzystywaniu tego prawa i zapewnienie, że obie strony stosunku pracy – zarówno pracodawca, jak i pracownik – mogą skutecznie planować swoje obowiązki.
Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu!
Zdjęcie: unsplash.com
Jeden komentarz do “Dni wolne na opiekę nad dzieckiem”